Giro di Sicilia powraca po 42-letniej przerwie na szczycie Etny

Spisu treści:

Wykończenie szczytu na Etnie w nowym wyścigu etapowym na włoskiej Sycylii

Giro di Sicilia ma powrócić do profesjonalnego kalendarza w przyszłym miesiącu po 42 latach spędzonych w dziczy, koncentrując się wokół szczytu na kultowym wulkanie Etna.

Uruchomiony dzisiaj za pośrednictwem własnej strony internetowej czterodniowy wyścig etapowy będzie rozgrywany na włoskiej wyspie Sycylia od środy 3rd do soboty 6 kwietnia 2019.

Pierwsze trzy etapy będą tocznymi dniami przeznaczonymi dla sprinterów i pięściarzy, a ostatni etap zakończy się szczytem na wulkanie Etna.

Etap 1 to w dużej mierze płaska trasa o długości 165 km od starożytnego portu w Katanii na północ wzdłuż wybrzeża do Milazzo na północno-wschodniej części wyspy.

Obraz
Obraz

Drugi etap będzie nieco bardziej pagórkowaty i znacznie dłuższy z 236-kilometrową trasą z Capo d'Orlando do centrum Palermo. Etap 3 to podróż w głąb lądu, ponownie toczący dzień, z 188-kilometrową przejażdżką z C altanissetta do Ragusy.

To przygotowuje wyścig do ostatniego, decydującego dnia, mocnego 119-kilometrowego sprintu z Giardini Naxos na szczyt Etny.

Tour of Sicily to jeden z najstarszych włoskich wyścigów rowerowych w kalendarzu. Po raz pierwszy został wystawiony w 1907 roku, kiedy wygrał trzykrotny mistrz Giro d'Italia Carlo Galetti.

W ciągu następnych 70 lat wyścig odbywał się sporadycznie, a jego zwycięzcami byli Diego Ronchini i Roger De Vlaeminck.

Ostatni wyścig, który odbył się w 1977 roku, wygrał Guiseppe Saronni, który później zdobył dwa tytuły Giro, Milan-San Remo, Il Lombardia i Mistrzostwa Świata w wyścigach drogowych w 1982 roku.

Powrót wyścigu do kalendarza przyczynił się do przyciągnięcia jednych z największych i najlepszych drużyn sportowych, z drużyną Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Androni Giocattoli-Sidermec, Wanty-Groupe Gobert i Israel Cycling Academy, wszyscy potwierdzeni na linii startu.

Jedynym pominięciem, które prawdopodobnie sprawi, że sycylijskie Tifosi będzie sfrustrowane, jest pominięcie Bahrain-Merida, co oznacza, że najbardziej ukochany syn rowerowy Sycylii, Vincenzo Nibali, nie będzie obecny.