Power play: moc, którą Thomas De Gendt potrzebował, aby obronić prowadzenie w wyścigu w górach

Spisu treści:

De Gendt utrzymał wczoraj prowadzenie w wyścigu Volta a Catalunya w V alter 2000, właśnie wczoraj. Oto, co trzeba było zrobić, aby to zrobić

Wysiłki odjazdowe Thomasa De Gendta na 1. etapie wyścigu Volta a Catalunya były inspirujące. Jazda w ramach dziennej przerwy, pokonanie pięciu sklasyfikowanych podjazdów dnia i zatrzymanie szarżującego peletonu, aby wygrać o dwie minuty i 38 sekund.

Pchnął duży bieg i jeszcze większe waty, aby powstrzymać pościg Team Sky i Movistar za nimi, wjeżdżając na prowadzenie w wyścigu i chwaląc wszystkich tych, którzy obserwowali.

Przewaga De Gendta wynosząca prawie trzy minuty była zdrowa, ale z dwoma dużymi górskimi etapami i mnóstwem talentów wspinaczkowych czekających na skrzydłach, to było postrzegane jako kwestia tego, kiedy, a nie czy odda prowadzenie w wyścigu.

Spodziewano się, że belgijski ruleur zrezygnuje z prowadzenia na 3. etapie, który zakończył się na szczycie V alter 2000, wysokogórskiego szczytu, na którym wyścig jechał pod górę przez ostatnie 20 km tego dnia.

Po ogromnych wysiłkach zaledwie dwa dni wcześniej, w których prawie sam przez cały etap prowadził średnio 324W przez cały etap, nie było zaskoczeniem, że De Gendt ślizgał się z powrotem przez peleton 8 km od szczytu.

W końcu został odrzucony, a tacy jak Nairo Quintana, Egan Bernal i Adam Yates strzelili do przodu, aby walczyć o zwycięstwo dnia. Wydawało się prawie pewne, że De Gendt straci koszulkę, gdy Yates przekroczył linię mety jako zwycięzca etapu, po tym, jak został zrzucony całe pięć mil dalej w dół góry.

Jednak, gdy zegar przeskoczył na 2 minuty i 21 minut, De Gendt przekroczył linię z 27 sekundami w ręku, aby walczyć następnego dnia. 32-latek zamieścił swoją przejażdżkę na Strava, abyśmy mogli dokładnie zobaczyć, czego potrzeba, aby wytrzymać z najlepszymi wspinaczami na świecie.

Główny segment Strava dla podjazdu V altar 2000 to zawodnicy wspinający się ze średnią 7% na 11,8 km z 884 m przewyższenia pionowego. Aby było jeszcze trudniej, szczyt znajduje się na wysokości 2146 m, wystarczająco wysoko, aby można było odczuć skutki wysokości.

Steven Kruijswijk ukończył etap na szóstym miejscu, 30 sekund za czołową piątką, ustanawiając nowy Strava KOM 33:04.

Niewiarygodne, pomimo tak wczesnego podjazdu, De Gendt przewrócił koniec segmentu w czasie 35:06, co nie tylko dało mu 10. najszybszy czas na Stravie, ale wystarczyło, aby utrzymać prowadzenie w wyścigu.

Aby to zrobić, De Gendt musiał przejść do trybu próby czasowej, jadąc ze średnią mocą 375 W na wzniesienie, co odpowiada 5,4 W/kg.

Obraz
Obraz

Kadencja De Gendta wynosiła średnio 84 obr./min, jak ślimak w porównaniu do latających Kolumbijczyków dalej w górę drogi. Jego średnia moc wzrosła następnie do 411 w na ostatnie 500 m, gdy próbował dotrzeć do linii na czas.

Jest to całkiem rozsądne dla większości jeźdźców, ale biorąc pod uwagę zmęczenie, które prawdopodobnie odczuwał w nogach De Gendta sprzed dwóch dni i wysokość, czyni to jego wysiłki jeszcze bardziej imponującymi.

De Gendt również zdołał utrzymać koszulkę dzięki niewielkiej pomocy starych przyjaciół. Zdając sobie sprawę, że został porzucony, kolega weteran peletonu Laurens Ten Dam jadący dla rywali CCC Team zaoferował swoje koło na ostatnie 2 km, zapewniając sobie kolejny dzień na prowadzeniu dla De Gendt.

Dzisiejszy dzień był słomką do złamania grzbietu wielbłąda, gdy szczytowy etap 4 etapu na La Molina okazał się zbyt trudnym testem dla De Gendta, który w końcu stracił kontrolę nad wyścigiem.