Tom Pidcock zaskoczony, że został „drugim najlepszym na świecie w kolarstwie przełajowym”

Spisu treści:

20-latek zajął drugie miejsce w elitarnych mistrzostwach świata w przełajach za Mathieu van der Poel

Tom Pidcock wyraził swój szok, stając się „drugim najlepszym na świecie w kolarstwie przełajowym” po zdobyciu srebra za Mathieu van der Poelem na Mistrzostwach Świata.

20-latek brał udział w eksperckim wyścigu w swoim debiucie na elitarnym poziomie, odpierając belgijską drużynę, aby zająć drugie miejsce w dniu, kończąc się za potrójnym mistrzem Van der Poelem.

Po przekroczeniu linii mety w Dufendorf w Szwajcarii, Pidock opowiedział, jak wynik przerósł jego oczekiwania podczas mistrzostw.

„Szczerze mówiąc, nie sądziłem, że będę tak silny. Znałem ten kurs i te warunki by mi odpowiadały. To było niesamowite – powiedział Pidcock.

'Jestem dziś drugim najlepszym na świecie w kolarstwie przełajowym. To nierealne. Mathieu jest jednym z najlepszych kolarzy na świecie, a ja byłem dziś za nim drugi. To niesamowite”.

Podczas gdy Van der Poel uciekł z wyraźną przewagą już od pierwszego okrążenia, Pidcock walczył ostro na pierwszych okrążeniach u boku belgijskiego czwórki Michaela Vantournouta, Toon Aertsa, Eli Iserbyta i Wouta van Aerta.

Na błotnistym, technicznym torze Pidcock rozpoczął ostry atak na trzecim okrążeniu siódmym, aby zdystansować się od reszty. Początkowo Iserbyt śledził atak, zanim się wycofał.

Pidcock wytrwał w swoich wysiłkach, ostatecznie przekraczając linię mety 1 minutę 20 sekund za Van der Poelem i 25 sekund przed Aertsem, który stanął na podium.

Jego wynik sprawił, że Wielka Brytania zdobyła swój pierwszy medal w przełajowej elity mężczyzn. Był to również pierwszy elitarny brytyjski medal na Mistrzostwach Świata w przełajach od czasu, gdy Helen Wyman zdobyła brązowy medal w Hoogerheide w 2014 roku.

Pidcock zdobył pierwszy elitarny medal Mistrzostw Świata, mimo że nadal jest uprawniony do ścigania się w kategorii U-23. Jednak po zdobyciu tytułu Under-23 w zeszłym sezonie, Pidcock zdecydował się wskoczyć na poziom elity, aby rywalizować z najlepszymi na świecie. Była to decyzja, która według Pidcocka okazała się słuszna.

„Mógłbym zostać w U23, byłoby łatwiej, ale ostatecznie jestem na podium wśród elit, to bardzo przyjemne” – wyjaśnił Pidcock.

'To także dziwne, ponieważ przez cały tydzień byłem chory. Od wtorku właściwie nie jeździłem, ale może to było dla mnie dobre. Może powinienem częściej chorować.

Wcześniej w weekend Brytyjka Anna Kay zdobyła jedyny inny medal, zdobywając brązowy medal w wyścigu kobiet do lat 23, za Francuzką Marion Riberolle i Węgierką Kata Vas.