Tour de France 2018: Astana pokonuje dwa razy z rzędu na 15 etapie

Spisu treści:

Magnus Cort Nielsen wykonuje sprint w trójkę po szaleńczym etapie

Drużyna Astana odniosła dwa zwycięstwa w ciągu dwóch dni, gdy duński sprinter Magnus Cort Nielsen pokonał swoich dwóch rywali, Bauke Mollemę (Trek-Segafredo) i Iona Izagirre Insausti (Bahrajn-Merida) na ostatnich etapach etapu 15.

Cała trójka zdołała uciec przed ósmą przerwą na płaskim ostatnim rozjeździe, po całym dniu ataków i pościgów.

Kwalifikujący się do GC byli zadowoleni z dzisiejszego zwycięstwa w ucieczce, co oznacza, że Geraint Thomas z Sky trzyma się żółtej koszulki i będzie trwał w poniedziałek.

Historia sceny

Etap 15 z Millau do Carcassonne został stworzony na zamówienie z myślą o zwycięstwie w ucieczce. Pagórkowata, ale nie górzysta trasa o długości 181,5 km wiła się przez region Langwedocji na terenie południowej Francji między Alpami a Pirenejami.

Ocena składała się z około 3 000 m podjazdów, z podjazdami na całej długości, z których głównym jest Pic de Nore kategorii 1 w drugiej części wyścigu, który prowadzi ze szczytu do 41-kilometrowego zjazdu do linia mety.

Na początku dnia było co najmniej 14 drużyn bez zwycięstwa etapowego, a przed wielkimi dniami w górach wiele zespołów będzie postrzegało ten etap jako ostatnią realną szansę, aby stanąć na szczycie podium.

W związku z tym, kiedy dyrektor wyścigu Christian Prudhomme machnął flagą, aby rozpocząć wyścig, prawie wszyscy chcieli być w przerwie. Ataki przyszły gęste i szybkie, w tym próby ze strony Adama Yatesa (Mitchelton-Scott), Warrena Barguila (Fortuneo-Samsic), Juliana Alaphilippe (Quick-Step Floors), Petera Sagana (Bora-Hansgrohe) i Thomasa de Gendta (Lotto-Soudal).

Duże przerwy powstawały szybko, tylko dla Team Sky – chroniącego interesy liderów wyścigu Gerainta Thomasa i Chrisa Froome’a – szybko ich ścigali i sprowadzali z powrotem do foldu.

Ciągłe ataki zapewniły niesamowicie szybki start dnia, w wyniku czego kilku kolarzy, w tym Arnaud Demare z FdJ, zostało odrzuconych, zanim wyścig naprawdę się rozpoczął.

W końcu trzyosobowa przerwa zdołała uciec od grupy. Ale jednym z tych kolarzy był Warren Barguil, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji punktów górskich, co doprowadziło do tego, że Team Quick-Step jechał ostro z przodu stawki, aby go odciągnąć, aby chronić koszulkę w kropki dla swojego kolarza Alaphilippe.

Minęła prawie godzina i 44 km szalonych wyścigów, zanim ostatecznie ustalono przerwę dla 29 kolarzy. W tej grupie najlepiej uplasował się Greg Van Avermaet z Team BMC, a wśród nich znalazł się również noszący zieloną koszulkę Peter Sagan.

Na podjeździe kategorii 2 na Col de Sie (10 km na 5%) miejscowy chłopak Lilian Calmejane z Direct Energie wyruszył sam, zdobył punkty górskie i chłonął aplauz fanów z prowincji, zanim wślizgnięcie się z powrotem w bezpieczne miejsce uciekinierów.

Na około 80km do przejechania, przerwa wyprowadziła z peletonu przewagę ponad 7min 30sek. W tym momencie kolarze w przerwie zaczęli atakować się nawzajem w celu zmniejszenia liczby na froncie.

Z punktami sprintu do zdobycia, Sagan starał się odciągnąć wszystkich jeźdźców z impertynencją, by go zaatakować. Ucieczki i kolejne pościgi jeszcze bardziej podkręcały tempo na froncie, co oznacza, że na 70 km przed peletonem przewaga nad peletonem wynosiła prawie dziesięć minut.

Dwóm Francuzom, Fabien Grellier (Direct Enrgie) i Julien Bernard (Trek-Segafredo), udało się wymknąć z przodu wyścigu i zyskać minutę do końca przerwy u stóp ostatniego podjazdu – Pic de Nore o długości 12,3 km i średnim nachyleniu 6,3%.

W międzyczasie, z powrotem w peletonie, wszelkie pomysły na zwycięstwa etapowe zniknęły, a tempo stało się dostojne, ponieważ główni zawodnicy GC oszczędzali energię na nadchodzący tydzień. Ten letarg zachęcił Dana Martina (ZEA) do ataku z grupy na początku podjazdu, próbując zyskać na czasie nad rywalami GC.

Z przodu dwaj Francuzi utrzymywali przewagę w pierwszej połowie podjazdu, dopóki Rafał Majka z Bora-Hansgrohe wszedł do ataku i sam objął prowadzenie, zdobywając szczyt z 28 sekundami. nad paczką ośmiu ścigaczy z tyłu.

Około 12 minut za Majką, Dan Martin wszedł na szczyt minutę przed głównym peletonem.

Na początkowych stromych odcinkach zjazdu Majka zdołał utrzymać swoją 15-20 sekundową przerwę, ale gdy nachylenie zaczęło się wyrównywać, ta przewaga szybko się zmniejszyła i został pochłonięty przez ścigających z 15 km do przejechania.

Podobnie na końcu wyścigu Martin nie był w stanie wyprzedzić peletonu, a on też został pokonany przez główną grupę.

Z płaskim wjazdem do mety, a pozostałych ośmiu kolarzy z przodu pracowało razem, jednocześnie przyglądając się sobie nawzajem. Team Astana wyglądał na najsilniejszej pozycji, z dwoma kolarzami z klasą w postaci Michaela Valgrena i sprintera Magnusa Corta Nielsena.

Z 7 km przed metą trio oderwało się od Nielsena, Bauke Mollema (Trek-Segafredo) i Iona Izagirre Insausti (Bahrajn-Merida).

Trójka doszła do ostatniego kilometra razem, ale Nielsen okazał się zbyt silny dla swoich rywali i wygrał sprint z łatwością, by odnieść dwa zwycięstwa z rzędu dla drużyny Kazachstanu.

Drugie miejsce zajęła Izagirre, a za nią Mollema. Minęło kolejne 13 minut, zanim główna paczka przekroczyła linię mety, bez większych zmian w klasyfikacji GC.