Tom Pidcock wygrywa złoto w olimpijskim wyścigu kolarstwa górskiego

Spisu treści:

21-latek zdobywa pierwszy złoty rower górski zespołu GB, gdy wybija się Mathieu van der Poel

Tom Pidcock zdobył pierwszy złoty medal kolarski zespołu GB na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 w męskiej imprezie MTB cross country.

Yorkshireman pokonał szwajcarskiego zawodnika Mathiasa Flückigera, ponieważ faworyt przed wyścigiem Mathieu van der Poel został zmuszony do rezygnacji po ciężkiej kraksie na pierwszym okrążeniu. Obrońca tytułu, Nino Schurter, mógł zająć tylko czwarte miejsce, a Hiszpan David Valero zdobył brąz.

Zwycięstwo Pidcocka sprawia, że staje się pierwszym brytyjskim kolarzem, który zdobył medal w dyscyplinie kolarstwa górskiego od czasu jego wprowadzenia na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku.

21-latek w końcu zdobył złoto ze względną łatwością pokonując Flückigera o 20 sekund na technicznym torze MTB w Izu. Pidcock zdołał odepchnąć się solo na dwa okrążenia przed końcem, po tym jak okazał się zbyt silny na różnych stromych podjazdach na 4-kilometrowej trasie. Nacisk wywierany przez Pidcocka sprawił, że Flückiger postawił stopę, a dwa okrążenia pozostały prawie do zabezpieczenia złota dla Wielkiej Brytanii.

Mając wystarczająco dużo czasu na świętowanie, Pidcock zdołał złapać brytyjską flagę, płynąc wzdłuż linii mety.

Pidcock również miał sporo szczęścia podczas wyścigu, ledwo uniknął spektakularnego wypadku Van der Poela na początku wyścigu. Van der Poel walczył dalej, ale ostatecznie zrezygnował z dwóch okrążeń do końca, ponieważ jego obrażenia zebrały swoje żniwo.

Grenadier z Ineos nazwał swój sukces olimpijski „nierealnym” po stwierdzeniu, że nie miał dobrego wyścigu od czasu złamania obojczyka w wypadku na początku czerwca.