Szosowe Mistrzostwa Świata U-23 mężczyzn: dyskwalifikacja Eekhoffa oznacza, że Pidcock zdobywa brąz

Spisu treści:

Holender został usunięty z wyników po wygraniu siedmioosobowego sprintu, więc lokalny faworyt Pidcock wszedł na podium. Zdjęcie: SWPix.com

Holender Nils Eekhoff wyglądał, jakby wygrał wyścig uliczny mężczyzn do lat 23 podczas Mistrzostw Świata pod koniec szalonego i ciężkiego dnia w Yorkshire. Jednak po długim czasie Eekhoff opuścił namiot komisarzy we łzach po tym, jak został zdyskwalifikowany.

domowy faworyt, Tom Pidcock, jechał taktycznie perfekcyjnie w wyścigu, ale został zaprzeczony przez holenderskiego zawodnika, który również nieznacznie przegrał z Włochem Samuele Battistellą i Szwajcarem Stefanem Bisseggerem. Każdy z tych kolarzy awansował o jedno miejsce, aby ukończyć zmienione podium, dając Pidcockowi brązowy medal.

'Sędziowie odbyli spotkanie bezpośrednio po wyścigu, a świętowanie zespołu w Holandii zostało przerwane, ponieważ uznano, że 21-latek nielegalnie wszedł za samochód zespołu, aby wrócić do grona po wczesna awaria”, wyjaśniła organizacja wyścigu w komunikacie prasowym.

Inne raporty sugerowały, że zawodnik faktycznie trzymał się samochodu zespołu.

Po wczesnym deszczu i po wypadku, Pidcock zdołał znaleźć się wśród ostatnich siedmiu mężczyzn, ale nie wykorzystał tego w pełni, patrząc na cel, aby wygrać sprint.

Utrata jednego z trzech ostatnich torów nie przyczyniła się do osłabienia zgryzu na trasie, a niewielka liczba kolarzy znalazła się w rywalizacji w końcowej fazie wyścigu.

Rozciągający się 173 km z Doncaster do Harrogate, trasa została skrócona z zamierzonych 187 km z powodu obaw o słabe oświetlenie w późnej pochmurnej pogodzie.

Wczesna przerwa

Duża przerwa, która pojawiła się na początku wyścigu, a pierwszym ważnym pytaniem dnia było to, kto poprowadzi pościg z tyłu.

Z Brytyjczykami Stuartem Balfourem i Fredem Wrightem w przerwie, wraz z indywidualnymi przedstawicielami z dziewięciu innych krajów, pozostawiono Francji i USA stworzenie niezwykłego sojuszu, który poprowadzi pościg za nimi.

Jednak paskudna kraksa uderzyła w grupę, która zakłóciła ich wysiłki na około 70 km przed metą. Chociaż wydawało się, że pozostał w pozycji pionowej, brytyjska nadzieja, że Pidcock potrzebował zmiany roweru. Gładka zmiana i duży wysiłek ze strony ulubieńca domu sprawiły, że wrócił na główne pole.

Wspinaczka na Greenhow Hill groziła rozpadem wyścigu. Na froncie przerwa została zmniejszona do kwartetu Andreasa Krona z Danii, Alessandro Covi z Włoch, Stana Dewulfa z Belgii i Balfoura.

Między wiatrami chaos

Wtedy boczny wiatr podczas zjazdu sprawił, że ścigający jeźdźcy podzielili się na dwie grupy. Około 24 zawodników stworzyło lukę, wśród nich Pidcock, ponieważ grupa składająca się z Amerykanów i belgijskiego zawodnika WorldTour, Jaspera Philipsena, starała się gonić dalej.

Z 50 km przed metą wyścig rozpoczął się na dobre. Wkrótce udało się złapać ucieczkę, co oznaczało, że Pidcock zyskał kolegę z drużyny, który wesprze jego wysiłki.

Na około 23 km przed metą, Idar Andersen z Norwegii i Szymon Sajnok z Polski wyskoczyli z przodu, do których dołączyli kolarze Pidcock, Szwajcar Stefan Bissegger i drugi Norweg w postaci Tobiasa Fossa.

Wchodząc na okrążenie dzwonka, mechaniczny zrobił dla Andersena. Gdy Pidcock wyszedł na prowadzenie, wkrótce czwórka, która teraz była czwórką, miała prawie 30 sekund na zabawę.

Grupa trzech kolarzy szybko się zbliżała, na czele z kolumbijskim niebezpiecznym Sergio Higuita, a wśród nich ostatecznym zwycięzcą Eekhoff.

Zbliżając się do jednego kilometra przed końcem, finał był wyznaczony na siedmiokrotny sprint.