12 medali, w tym 8 złotych dla kolarzy paraolimpijskich Team GB

Spisu treści:

Z torem ścigającym się na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio, Wielka Brytania kończy się zwycięskim medalem

2016-09-13

Kolarstwo torowe na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio okazało się jeszcze bardziej udane niż na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich dla Drużyny GB, z łączną liczbą zdobytych 12 medali, w tym 8 złotych.

Wyścigi rozpoczęły się 8 września zawodami pościgowymi. Megan Giglia zdobyła złoto w biegu indywidualnym na 3000 m kobiet na C1-2-3, zanim Sarah Storey i Crystal Lane zdobyli odpowiednio złoto i srebro w biegu na 3000 m na C5, a Steve Bate zdobył złoto w biegu na 4000 m mężczyzn.

Dzień drugi składał się z większej liczby indywidualnych zawodów, w których sprinterki Sophie Thornhill i Jody Cundy zdobyli złoto odpowiednio w jeździe na czas B 1000 m kobiet i jeździe na czas C4-5 1000 m mężczyzn. Louis Rolfe następnie poparł sytuację brązowym medalem w jeździe na czas C2 na 3000 m mężczyzn w dalszej części dnia.

Kadeena Cox ustanowiła nowy rekord świata w zdobywaniu złota w jeździe na czas C4-5 na 500 m kobiet – wyczyn jeszcze bardziej godny uwagi, że zwycięstwo nastąpiło niecałe 24 godziny po tym, jak Cox pobiegł do brązowego medalu w impreza lekkoatletyczna, sprint kobiet T38 na 100 m.

Ostatniego dnia wyścigów, 11 września, Neil Fachie zdobył srebro w jeździe na czas B 1000 m mężczyzn, zanim Sophie Thornhill dopisała do swojego wyniku, zdobywając brąz w biegu indywidualnym na B 3000 m, a Lora Turnham zdobyła złoto. w wydarzeniu.

Ostatnim wydarzeniem tygodnia był sprint drużynowy mężczyzn C1-5 na 750 m, a zwycięzcami była brytyjska drużyna Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth i Jody Cundy, ustanawiając nowy rekord świata 48.635 w trakcie.

17.08.2016

W poniedziałek Mark Cavendish rozpoczął drugi dzień omnium od kilograma, w którym zajął szóste miejsce z czasem 1:02.86. Poprawił swoje szanse na podium, później zajmując trzecie miejsce w lotnym okrążeniu. Pomimo jego najlepszych wysiłków, aby uciec z przodu i zdobyć okrążenie podczas wyścigu punktowego, najlepsze, co udało mu się zrobić, to czwarte miejsce w wielu sprinterskich premiach. Zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, zdobywając srebrny, swój pierwszy w historii medal olimpijski.

Laura Trott startowała w omnium kobiet, zajmując pierwsze miejsce zarówno w wyścigu eliminacyjnym, jak i indywidualnym na dochodzenie, a także zajęła drugie miejsce w wyścigu na zdrapki. Ogólnie rzecz biorąc, zdobyła miejsce na szczycie podium dzięki drugiemu złotemu medalowi w igrzyskach w Rio. Obecnie jest najbardziej utytułowaną sportowcem w Wielkiej Brytanii, z czterema złotymi medalami na swoim koncie.

Jason Kenny, narzeczony Trotta, również odszedł z większą chwałą olimpijską. Wkrótce po zwycięstwie Trotta na omnium Kenny wyszedł na tor, aby rywalizować w męskim keirinie. Zajmując pierwsze miejsce, zdobył swój trzeci złoty medal w Rio. Ma teraz sześć złotych medali, dorównując sir Chrisowi Hoyowi. Pomiędzy nimi Kenny i Trott mogą się teraz pochwalić 10 medalami olimpijskimi.

Rebecca James dodała do celu zespołu GB 48 medali w ogólnej klasyfikacji w Rio, zdobywając srebro w sprincie kobiet, a tuż za nią Katy Marchant, zdobywając brązowy medal.

W sumie drużyna GB zdobyła 12 medali olimpijskich w kolarstwie. 11 na torze, a Chris Froome zdobył brąz w szosowej jeździe na czas, czyniąc ten rok najbardziej udanym za granicą dla kolarzy Team GB.

15.08.2016

Pościg drużynowy mężczyzn rozpoczął weekend od zdobycia kolejnego złotego medalu oraz nowego rekordu świata 3:50,26. To było bliskie spotkanie, z Australijczykami, którzy wcześnie objęli prowadzenie, ale wkrótce spadły do trzech mężczyzn i pod koniec metronomiczna skuteczność brytyjskiego zespołu opłaciła się. Zespół składał się z Sir Bradleya Wigginsa, Owaina Doulla, Eda Clancy'ego i Steve'a Burke'a. Ten wyścig dał Sir Bradleyowi Wigginsowi piąty złoty medal, co czyni go najbardziej utytułowanym brytyjskim olimpijczykiem w historii z ośmioma medalami olimpijskimi na swoim koncie.

W sobotę pościg w drużynie kobiet utrzymał złotą chwałę, ustanawiając kolejny rekord świata 4:10.23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker i Kate Archibald pokonały amerykańską drużynę o całe dwie sekundy po tym, jak amerykańska taktyka „szybkiego startu” załamała się. Laura Trott przeszła również do historii jako pierwsza brytyjska olimpijka, która zdobyła trzy złote medale.

Rebecca James zadebiutowała podczas olimpijskiego keirinu kobiet, zdobywając w tym procesie swój pierwszy srebrny medal olimpijski.

Niedziela okazała się kolejnym udanym dniem dla brytyjskich sportowców, gdy Jason Kenny i Callum Skinner zmierzyli się łeb w łeb we wszystkich brytyjskich finałach zawodów sprinterskich mężczyzn. Kenny udowodnił, że jest lepszy zarówno pod względem taktycznym, jak i fizycznym od Skinnera i zdobył piąty złoty medal. Tylko Sir Chris Hoy zdobył więcej złotych medali (na razie – Kenny ściga się jutro z Keirinem), więc jeśli odniesie sukces, nie możemy nie zastanawiać się, czy może trafić na noworoczną listę wyróżnień.

Męskie omnium również rozpoczęło się w niedzielę z Markiem Cavendishem reprezentującym Team GB. W wyścigu na zarysowania finiszował na szóstym miejscu, po ucieczce odjechał na 13 okrążeń przed metą. W biegu indywidualnym zajął drugie miejsce, tuż za Lasse Norman Hansenem z Danii, który ustanowił nowy rekord olimpijski. Wyścig eliminacyjny Cavendisha nie przebiegał do końca zgodnie z planem, ponieważ źle zaplanowane nurkowanie w dół banku spowodowało, że utknął w korku, co zaowocowało wypadnięciem na niebieski pas lakierniczy „Côte d'Azur” i eliminacją w zaledwie 10 th miejsce.

12/08/16

Sprint drużynowy

Czwartkowa noc okazała się być złotą dla Team GB na torze na torze, a sprinterzy drużyn mężczyzn zdobyli pierwsze złote medale w kolarstwie torowym dla Wielkiej Brytanii. Mimo że nie jest uważany za faworyta ze względu na mniej niż spektakularne występy w poprzednich mistrzostwach świata, nie powstrzymało to Wielkiej Brytanii od pokonania aktualnych mistrzów świata Nowej Zelandii z nowym rekordem olimpijskim wynoszącym 42,440 sekund.

Drużyna, składająca się z Jasona Kenny'ego, Phillipa Hindesa i Calluma Skinnera, przywiozła do domu czwarte jak dotąd złoto dla Team GB w Rio 2016, podnosząc ogólny wynik do 15 medali. Był to także czwarty złoty medal olimpijski Jasona Kenny'ego, co uczyniło go jednym z najbardziej utytułowanych brytyjskich olimpijczyków w historii, za takimi jak Sir Steve Redgrave i Chris Hoy.

Skinner wywierał na niego dużą presję, aby zająć trzecie miejsce, które sześciokrotny mistrz olimpijski Chris Hoy zostawił w drużynie pościgowej. – To nie była łatwa droga – powiedział. „Więc przyjechać tutaj i zostać mistrzem olimpijskim jest niesamowite. Pracowaliśmy tak ciężko i to pokazuje, że to się opłaca”.

Drużynowy pościg

Wcześniej jednak zaczął się sukces na torze welodromu, gdy pościg za drużyną kobiet ustanowił rekord świata podczas jazdy kwalifikacyjnej. Drużyna uplasowała się na siódmym miejscu z dziewięciu i zdołała skrócić o cztery dziesiąte sekundy poprzedni rekordowy czas 4:13 683, ustanowiony przez Australię w 2015 roku. Teraz zmierzą się z Kanadą w drugiej rundzie o miejsce w finale.

Pościg drużynowy mężczyzn również ustanowił najszybszy czas w biegu kwalifikacyjnym, kończąc tylko trzy dziesiąte poza własnym rekordem świata. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull i Steven Burke ustalili czas 3:51,943, prawie trzy i pół sekundy przed Danią, która zakwalifikowała się na drugim miejscu. Teraz będą ścigać się w Nowej Zelandii w półfinale w piątek.

Wyścig drogowy - 08.08.2016

Dzięki trasie, która została zniszczona za niebezpieczne zjazdy, weekendowe wyścigi drogowe w Rio wywołały tak wiele kontrowersji, że UCI zostało zmuszone do wskoczenia w obronę.

Trasa o długości 237,5 km znacząco wpłynęła na zespół GB w wyścigu mężczyzn. Spodziewano się, że Thomas będzie wspierał Froome'a, ale po tym, jak zbyt późno opuścił swój atak, to Geraint Thomas posuwał się do przodu po medal. Niestety rozbił się na stromym zjeździe z Vista China i pomimo powrotu i ukończenia wyścigu, nie było medali dla Team GB. Thomas zajął 11. miejsce, a następnie Froome na 12. miejscu. Yates zajął 15. miejsce. Ian Stannard i Steve Cummings nie ukończyli wyścigu, po tym, jak obaj wykonali odważne zwroty z przodu, aby zmniejszyć peleton na wczesnych etapach.

Ze względu na to, że w wyścigu kobiet w wyścigu kobiet rywalizowały tylko trzy kolarki z zespołu GB, wyraźnie skupiono się na Armitstead jako liderze zespołu. Po wczesnym dramacie z przebitą oponą na 10 km, co doprowadziło do zmiany roweru, dogoniła czoło peletonu.

Emma Pooley poprowadziła peleton pod górę i skończyła na 58. miejscu – o jedno miejsce za swoją koleżanką z drużyny Nikki Harris. Armitstead ukończyła na piątym miejscu, ponieważ została zrzucona w drugiej połowie podjazdu, kończąc tydzień zamieszania w rozczarowaniu. Oczekiwano, że przywiezie medal olimpijski i była faworytką na podium podczas niedzielnego wyścigu. Ona sama twierdzi, że zawieszenie brytyjskiego programu antydopingowego nie wpłynęło na jej nastawienie podczas wyścigu i że „po prostu nie mogła się wspinać wystarczająco szybko”.